X
     
Ośrodek wypoczynkowy Jasnochówka
 
Jasnochówka swoją nazwę zawdzięcza Kazimierzowi Jasnochowi - pomorskiemu artyście malarzowi. Istniejący do dnia dzisiejszego dom stanowił miejsce jego zamieszkania i pracy twórczej. Po śmierci artysty teren z racji swojego unikalnego położenia tuż przy piaszczystej plaży jeziora Wdzydze został przekształcony w ośrodek wypoczynkowy.
Z upływem lat ośrodek zmieniał się i obecnie stan domków letniskowych znajdujących się na jego terenie nie pozwala już na pełne korzystanie z walorów Jasnochówki.
Spółka Osada Borsk planuje rewitalizację i modernizację ośrodka w celu dostosowania go do obecnych standardów. Zamiast kilkudziesięciu starych, małych domków planowane jest wybudowanie ok. 20 nowych większych, które swoją architekturą i standardem pozwolą na nowo odkryć to miejsce.
Dodatkowo Jasnochówka dzięki prywatnej piaszczystej plaży z uregulowanym brzegiem bedzie stanowiła otwarcie na jezioro Wdzydze dla właścicieli i gości domów z osiedli powstajacych w ramach całego przedsięwzięcia pn. "OSADA BORSK".
W ramach rewitalizacji plaży planowany jest remont istniejącego pirsu betonowego, stworzenie slipu dla łódek i małych jachtów, rewitalizacja pomostu oraz urzadzeń służących turystyce i rekreacji wodnej.
Planowany termin rozpoczęcia prac 2014r.