X
     
Historia
  • Lotnisko
    Teren inwestycji znajduje się na zamknietym w 1989 roku lotnisku wojskowym. Zostało ono wybudowane w 1 polowie lat 50tych XX wieku. Według dostępnych źródeł docelowo miał na nim stacjonować 3 pułk 9 DLM. Wydarzenia z 1956 roku zniweczyły te plany i spowodowały odstapienie od tego pomysłu i lotnisko Borsk /lub jak nazywają je niektórzy Wdzydze/ zostało lotniskiem zapasowym 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku. Do drugiej połowy lat 80 okresie letnim ćwiczyły na nim pułki z  41. z Debrzna, 2 plm z Goleniowa i  41 pułk z Malborka.  Do dziś mieszkańcy Borska opowiadają historie porannych lotów myśliwców startujących tuż nad głowami śpiacych wczasowiczów. W 2010 r. lądowisko w Borsku zostało wpisane do Ewidencji Lądowisk prowadzonej przez Prezesa Urzędu lotnictwa Cywilnego.
     
  • Jasnochówka
    Ośrodek wypoczynkowy Jasnochówka swoją nazwę zawdzięcza Kazimierzowi Jasnochowi - pomorskiemu artyście malarzowi żyjącemu w latach1886-1966.  Był on jedym z organizatorów łączności w armii wielkopolskiej, w III Powstaniu Śląskim dowodził łącznością Naczelnej Komendy Wojsk Powstańczych.
    Jako artysta znany był pod pseudonimem Pomorskiego Kaszuby i malował portrety oraz sceny rodzajowe osadzone w realiach życia i folkloru kaszubskiego, podejmował tematy historyczne; jest autorem artykułów wspomnieniowych o tematyce owstańczo-historycznej oraz o kaszubskiej sztuce ludowej; po zakończeniu wojny pozostał w Polskich Siłach Zbrojnych we Francji, skąd w 1947 wrócił do Polski ; uprawiał malarstwo dekoracyjne w budynkach publicznych i kościołach, m.in. malował obrazy i wnętrza kościołów w Poznaniu, Stargardzie Szczecińskim i Tczewie.
    Dom należący do Kazimierza Jasnocha istnieje do dnia dzisiejszego, a na terenie Jasnochówki istnieje równiez kamienny obelisk z tablicą upamiętniającą jego właściciela.