X
     
Wieś Borsk zlokalizowana jest na terenie Borów Tucholskich, które są jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Okoliczni mieszkańcy opowiadają historię o możliwości dotarcia do leżącej ponad 100 kilometrów dalej Bydgoszczy bez wychodzenia z lasu. Drzewostan stanowią głównie sosny poza tym dość licznie występują dęby, graby, osiki, brzozy, cisy.W sezonie letnim i jestenym lasy są obfite w grzyby i jagody. W Borach Tucholskich zachowały się również fragmenty pierwotnej puszczy, stanowiska reliktowych roślin, rzadkich już w Polsce gatunków ptaków i zwierząt (orzeł bielik, głuszec, żuraw, czapla siwa, wydra). Tereny Borów Tucholskich są więc idealne dla osób kochających obcowanie z przyrodą i chętnie spędzających czas na jej obserwacjach.
Na szczególną uwagę zasługują:
  • Wdzydzki Park Krajobrazowy
  • Wdeckiego Parku Krajobrazowego
  • Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
  • Kiszewskich Rezerwat przyrody "Kamienne Kręgi" w Odrach
  • Wystawa "Przyroda Borów Tucholskich" w Czarnej Wodzie
  • Dworek z XIX/XX w we Wdeckim Młynie
  • XVII wieczny kościół w Hucie Kalnej
  • Rezerwat przyrody "Krzywe Koło w Pętli Wdy"
Są to jedynie przykłady najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Niemal każda wieś czy miasteczko kryje w sobie ciekawostki i atrakcje, które stanowią o wyjątkowości tego regionu.
 
Zobacz, jak wiele pasji możesz rozwijać w Borsku!
 
Żeglarstwo:
Osiedla zlokalizowane są pośród lasów w Borach Tucholskich i posiadają poprzez osiedle Jasnochówka dostęp do jeziora Wdzydze.
Jezioro o powierzchni ponad 1600 hektarów, zwane również Kaszubskim Morzem, Wielką Wodą lub Szerzawą, długość 11km, szerokość 9km, głębokość do 68m. Kształtem przypomina krzyż, który tworzą dwie przecinające się rynny.
Cały obszar obejmuje pięć jezior: połączonych ze sobą  Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Całość objęta jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
Na jeziorze znajdują się duże wyspy (m.in. Ostrów Wielki, który jest zamieszkany, Ostrów Mały, Sorka, Sidły i Glonek), których całkowita powierzchnia wynosi 150,7 ha.
Na terenie osiedla Jasnochówka w przyszłości planowana jest stanica żeglarska wraz z pomostem umożliwiającym cumowanie łodzi. Prywatna, zagospodarowana, piaszczysta plaża sprzyja wypoczynkowi i rekreacji nad wodą.
 
Nurkowanie:
W związku z tym iż jezioro Wdzydze jest głębokie na 68m,  jest idealne do nurkowania zarówno dla początkujących jak i dla doświadczonych nurków. Najlepsze warunki i widocznośc występują na wiosnę i pod koniec lata.. Pod wodą występują różne atrakcje takie jak  ścianki, "podwodne wyspy", sprzęt pływający,  głazy narzutowe itp.
Kajaki:
Przez  jezioro Wdzydze przepływa rzeka Wda, która obok Brdy jest jedną najdłuższych rzek w Borach Tucholskich i jednocześnie jednym z najważniejszych szlaków wodnych Pomorza. Z powodu jej ciemnobrunatnej barwy nazywana kiedyś Czarną Wodą. Wda wypływa z Jeziora Krążno, przepływa przez jeziora Równiny Charzykowskiej, lasy Borów Tucholskich i uchodzi do Wisły w Świeciu. Rzeka ma długość 198km, a jej dorzecze wynosi ponad 2000km. Szlak Wdy ze względu na swą zmienność (od górskiego potoku do szerokiej leniwie płynącej rzeki), malownicze zakola, często wysokie a miejscami urwiste zalesione brzegi oraz piękne przełomy, stanowi jeden z  ciekawszych szlaków  kajakowych w Polsce.
Do terenu osiedla należy ponad hektarowa działka przylegająca bezpośrednio do kanału Wdy, która idealnie nadaje się na stanicę kajakową i wędkarską.
 
Wędkarstwo:
Jezioro Wdzydze posiada II klasę czystości i bogaty rybostan. Poza rybami łososiowatymi, w jeziorze pływa duża populacja leszczy, płoci, okoni, sandaczy, w płytkich zatokach można upolować szczupaka. Pomimo, iż nie posiada ono bezpośredniego połączenia z Morzem Bałtyckim stwierdzono w nim również występowanie troci.
Turystyka rowerowa:
Przez wieś Borsk przebiega również Wdzydzki szlak rowerowy stanowiący łącznik pomiędzy ważnyni w regionie szlakami Kaszubskim, Kręgów Kamiennych i Izydora Gulgowskiego w węźle gołuńskim oraz szlakiem  Zbrzycy i Juliana Rydzkowskiego we wsi Wiele. Trasa szlaku Wdzydzkiego wiedzie przez Bory Tucholskie i niemal na całej jego długości istnieje możliwość kąpieli. Lokalizacja wsi Borsk w połowie szlaku,  stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania regionu gdańskiego jak i chojnickiego.
Sporty znimowe - narciarstwo zjazdowe, snowboard:
Niewątpliwą atrakcją regionu jest również położenie w pobliżu kilku ośrodków narciarskich takich jak Wieżyca /40 km/, Trzepowo /43 km/, Przywidz /48km/, czy Amalka /56km/. Do większości z nich osoby zainteresowane są w stanie dotrzeć samochodem w ciągu godziny. W zależności od ośrodka trasy mogą być dedykowane zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych Dodatkowo w części miejsc występują również inne atrakcje np. Snowtubbing -zjazd na oponach po secjalnym torze czy w sezonie letnim mountainboard – terenowa deskorolka.
Narciarstwo biegowe:
Wieś Borsk stanowi również doskonały punkt wypadowy dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Przez okolicę przebiegaja liczne szlaki turystyczne, które w części stanowią połączenia z najbardziej znanymi w regionie. Różnorodność i wiele wariantów ich pokonania powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Łyżwiarstwo:
Specyficzny mikroklimat powoduje, iż jezioro Wdzydze zamarza szybciej i dłużej utrzymuje się na nim lód o grubości zapewniającej bezpieczne uprawianie łyżwiarstwa. Dzięki temu, iż poprzez osiedle Jasnochówka istnieje doskonały dostęp do uporządkowanego brzegu jeziora również ta forma rekreacji jest jak najbardziej możliwa. Dodatkowo na terenie lotniska będzie istniała możliwość uruchomienia w sezonie zimowym sztucznego lodowiska.